Naučná stezka Bludovská stráň s vyhlídkou Brusná
Stezka byla vybudována v roce 2009 a vzhledem ke své délce 4,5 km a nijak velkému převýšení, ji zvládne téměř každý. Pojmout se tak dá například jako krásná delší procházka nebo pohodový rodinný výlet.
Začátek i konec stezky je u zámku v Bludově, z čehož vyplývá, že se jedná o okruh, do kterého lze v podstatě vstoupit v kterékoli jeho části. Hlavním účelem stezky je ukázat všem, kteří se na ní vydají především přírodní krásy okolní krajiny.
Hned zpočátku tak projdeme starým zámeckým parkem, kde můžeme obdivovat stromy staré 300 – 400 let a ti, kteří byli pozorní, mohli si již před zámkem povšimnout nejstaršího stromu v Bludově, a to 600 let staré lípy.
Po zámeckém parku následuje biokoridor Gryngle. V lesoparku jistě stojí za pozornost nejen spousta až 300 let starých stromů, které jsou domovem mnoha druhů ptáků, včetně vzácných puštíků, ale i malý rybníček. V tom se každoročně rozmnožují obojživelníci, a to včetně vzácné rosničky.
Odtud už cesta vede nahoru k rozcestí na Příčné, které ale místní znají jako Bludovský kopec, či Bluďák. Kousek odtud vede frekventovaná silnice směřující na Šumperk.
Za silnicí pak stojí stará kaplička Nejsvětější trojice, od které se Vám naskytne až dechberoucí pohled na nejen blízké okolí, ale i hřeben Jeseníků. Za jasného počasí tak odsud dohlédnete nejen na přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně, ale i na nejvyšší horu Moravy – majestátní Praděd.
V okolí tohoto místa můžete zpozorovat i další zvláštnost, která na stezce rozhodně stojí za povšimnutí a to tzv. bludovit. Jedná se o výjimečnou horninu, která je díky svým pozoruhodným vlastnostem vhodný například do vysokých pecí. V této oblasti se těžil po dlouhá léta, dnes však už jen příležitostně. Ačkoli je velice zajímavý i po estetické stránce, využívá se spíše ojediněle. Důvod je jasný, hornina je příliš pevná a špatně se opracovává, což i zvyšuje její cenu.
Dále nás stezka povede po hřebeni přímo nad železniční tratí, která spojuje Bludov a Šumperk. A právě zde se nám naskytne jedinečný pohled na Bludovskou stráň. Jedná se o dubohabrový les rostoucí ve stráni nad nivou řeky Desné, který je domovem velkého množství zvěře.
Stezka nás zavede až k nádraží v Bludově, a poté přijde nejprudší stoupání celé stezky. Projdeme bývalou pískovnou, která se pomalu, ale jistě mění v les, a než se nadějeme, ocitneme se na Brusné.
Brusná je nejvyšší kopec v okolí Bludova, odkud je překrásný rozhled. Jestliže někomu však nestačí, vše, co je třeba udělat je vystoupat na rozhlednu, která byla postavena v roce 2015. Ačkoli Brusná dosahuje pouze výšky 364 metrů nad mořem, což není moc, obzvláště v porovnání s nedalekými Jeseníky, nabízí dokonalý rozhled do všech stran, protože je jen minimálně zalesněná.
Odtud cesta vede naše kroky zpět k Bludovu, část trasy dokonce kopíruje hlavní silnici od Zábřeha na Moravě. Na křižovatce zde můžeme obdivovat sochu Panny Marie Lurdské, kterou zdobí polychromická úprava, jenž byla v době jejího vzniku, tedy na konci 19. století, pro sochy typická. Pak už zbývá jen, s trochou nadsázky, pár kroků a jsme zpátky u zámku, kde naše cesta začala.
Zdroj obrázku: http://foto.turistika.cz/foto/31471/113024/lrg__igp9743.jpg