Tipy na výlety
Okolí Bludovečku přináší řadu možností pro výlety. Podívejte se na tipy, kam se určitě stojí za to podívat.
Tipy na výlety v okolí Bludovečku
Bludoveček je restaurace v rodinném stylu, kde na vás z nedalekého lesa dýchne kouzlo přírody. Stejně jako prostředí Bludovečku je také krásné naše okolí, které nabízí mnoho možností na výlety.
Ručně malovaná mapa regionu Šumperk
Kliknutím na obrázek mapy získáte kompletní přehled o regionu Šumperk. Na mapě najdete mnoho tipů na výlety i vycházky.
Soustava dětských naučných stezek
Možná právě plánujete program na víkend a tak koukněte na nabídku naučných stezek v našem okolí. Start a cíl zvolte samozřejmě u nás - v restauraci Bludoveček :-).
Pradědovo dětské muzeum
Pradědovo dětské muzeum je první regionální muzeum svého druhu v České republice. Muzeum pomáhá svým malým návštěvníkům nevšedním způsobem za využití všech smyslů poznat krásy a specifika Jeseníků a jejich okolí.
Naučná stezka Bludovská stráň s vyhlídkou Brusná
Stezka byla vybudována v roce 2009 a vzhledem ke své délce 4,5 km a nijak velkému převýšení, ji zvládne téměř každý. Pojmout se tak dá například jako krásná delší procházka nebo pohodový rodinný výlet.
Zámek Bludov
Bludovský zámek patří bezpochyby k jedné ze zdejších dominant. Mnoho let byl zavřený, veřejnosti nepřístupný a chátral. Noví majitelé, kteří zámek získali zpět v restituci v roce 1999, se jej však snaží postupně zrekonstruovat a opět přivést k životu. Zámek sice zatím není pravidelně otevřený, ale organizují se zde svatby či řada společenských akcí, takže po předchozí domluvě s majiteli je prohlídka možná.
Rozhledna Háj
Rozhledna se nachází na hranici obcí Bludov, Šumperk a Ruda nad Moravou, které se i finančně podíleli na její stavbě. Současná věž však vyrostla na místě rozhledny původní, která nesla název Štefánikova vyhlídková věž.
Kostel sv. Jiří
První kostel, zasvěcený již tehdy sv. Jiří byl v Bludově vystavěn roku 1350. Původní dřevěná stavba však byla logicky roku 1588 nahrazena zděnou a v roce 1764 pak došlo k její přestavbě, kdy byl kostel rozšířen o spoustu dalších částí, například o věž.
Lázně Bludov
V Bludově se nachází také věhlasné lázně, které se specializují na léčbu dětské obezity, nemoci ledvin, močových cest, cukrovky a kloubového revmatismu. Byly založeny roku 1929 a ke svému provozu využívají pramen sirano-chlorido-sodné vody, který vyvěrá z hloubky 130 metrů.
Kostel Božího Těla s křížovou cestou
Kostelíček, který bývá zdejšími obyvately familiárně nazývaný kosteléček, a jeho blízké okolí jsou jako vytržené z nějaké pohádky. Nachází se totiž přímo uprostřed lesa mezi Bludovem a Hrabenovem, kde by je nikdo nečekal. O to víc pak každého, kdo tudy prochází, překvapí, ohromí a okouzlí.
Městské skály
Městské skály se nacházejí mezi Šumperkem a Rapotínem. Jedná se o zalesněný vrchol s dřevěným altánem na špičce, odkud se nám naskytne překrásný výhled na okolní obce a krajinu, za jasného počasí dokonce dohlédnete až na vrcholky Jeseníků včetně nejvyšší hory Pradědu.
Termály Velké Losiny
Velké Losiny jsou sice malou obcí, zato ale velice zajímavou. Kromě proslulého zámku a ruční papírny zde vyvěrá řada termálních pramenů, které jsou již od 50. let minulého století využívány k relaxaci a regeneraci.
Zámek Velké Losiny
Překrásný zámek, který je památkově chráněn a v roce 1995 byl dokonce prohlášen národní kulturní památkou. Jeh areál je pak častou kulisou pro mnoho akcí od svateb až po divadelní představení, natáčel se zde i nejeden film včetně Jakubiskovy Čachtické paní.
Ruční papírna Velké Losiny
Papírna ve Velkých Losinách je jednou z nejstarších v Evropě a díky zachování tradičních postupů patří dodnes mezi velice oblíbené. Ačkoli areál prošel řadou rekonstrukcí, uchránil si svůj typický historický vzhled. Není tak divu, že díky kombinaci těchto faktorů byla papírna roku 2001 prohlášena vládou České republiky národní kulturní památkou.
Zemědělský skanzen, veteran muzeum, mini zoo v Rapotíně
Nazveme-li tuto bývalou farmu naprostým unikátem, věřte, že vůbec vůbec nepřeháníme. Celý komplex bývalé zemědělské usedlosti nejdříve vyhořel, poté několik let chátral, aby se až následné dočkal dočkal záchrany od jeho nových majitelů, kteří se do toho pustili s vervou sobě vlastní.